Skutečný lékař Navigace
EN

Karpální tunely aneb nemoc přepracovaných rukou

Syndrom karpálních tunelů se ohlásí brněním prstů a bolestí. Včasnou léčbou se ho můžete úplně zbavit. Ale ještě lepší je mu předcházet. Přečtěte si jak.


Karpální tunely se ozvou po dlouhodobém přetěžování. Žádají o pozornost a léčbu

O karpálních tunelech většinou nevíme, dokud nás nezačnou zlobit, tedy do doby, než vznikne takzvaný syndrom karpálního tunelu. Často se tak stane v důsledku přetížení zápěstí, ať už monotónní, nebo těžkou prací. Na vině ale může být i úraz. Nejčastějším projevem je přitom brnění prstů.Jakmile se objeví, neotálejte s návštěvou lékaře. Čím dříve se zahájí léčba, tím snáze se zbavíte problémů.

Co je to vlastně karpální tunel

Karpální tunel je úzký kanál v oblasti zápěstí, z jedné strany tvořený obloukem kostí a z druhé překrytý pevným zápěstním vazem. Z předloktí do dlaně vedou tímto tunelem šlachy ohybačů prstů a také středový nerv zvaný medianus. Ten zajišťuje hrubou i jemnou motoriku a senzitivitu dlaně. Medianus oplétají drobné cévy, které do nervu přivádí krev a živiny potřebné pro správné fungování.

Jak syndrom karpálního tunelu vzniká a co je jeho příčinou?

Když se v karpálním tunelu z nějakého důvodu zmenší prostor, dojde v první řadě k útlaku cév medianu. Nerv pak není dostatečně vyživený a strádá. Právě tomuto stavu se říká syndrom karpálního tunelu, někdy také obrna nervu.

Útlak může být způsobený zesílením zápěstního vazu vlivem dlouhodobé a monotónní nebo naopak těžké práce. Z toho důvodu se syndromu karpálního tunelu říká také nemoc přepracovaných rukou a trápí často ty, kteří pracují na počítači, u pásů nebo se dlouhodobě a aktivně věnují hře na hudební nástroj. Další příčinou zúžení prostoru v karpálním tunelu je otok. Ten vzniká jako reakce na zlomeniny a úrazy, ale může být i doprovodným příznakem diabetu a onemocnění štítné žlázy. Syndrom karpálního tunelu někdy postihuje také těhotné ženy. V tomto období totiž tělo zadržuje více vody, a tak dochází i k častějšímu vzniku otoků.

Hlavním příznakem je brnění prstů a ztráta citlivosti

To, že vás postihl syndrom karpálního tunelu, poznáte nejčastěji podle brnění, až bolesti prstů na rukou. Téměř vždy se jedná o první tři prsty, tedy palec, ukazovák a prostředník. Právě ty jsou totiž inervovány medianem, zatímco do zbylých dvou prstů vedou jiné nervy. Bolest někdy může vystřelovat až do ramene a hlavy. Brnění se zhoršuje v klidu, zejména pak v noci, kdy vás může budit. Ruka je totiž při spánku přirozeně oteklá, a dochází k ještě většímu útlaku nervu. Dalším příznakem je pak ztráta citlivosti a šikovnosti ruky. Bolest a brnění mohou časem paradoxně začít odeznívat, což ale neznamená, že by ustupoval samotný problém. Právě naopak. V pokročilém stadiu ochabují svaly předloktí, takže prsty jsou hůře ovladatelné. Můžete mít také problém postavit palec do opozice proti ostatním prstům. Proto se syndromu karpálního tunelu někdy říká „opičí obrna“.

Karpální tunely lze vyléčit, ale je třeba začít včas

Léčbu syndromu karpálního tunelu je nutné zahájit co nejdříve. V počátku je totiž nemoc reverzibilní, což znamená, že se vše může ještě vrátit do původního stavu. Čím déle byste ale problémy ignorovali, tím náročnější léčba bude a v nejhorším případě může dojít i k nevratnému poškození.

V počátečním stadiu nemoci se většinou uplatňuje konzervativní léčba. Její podstatou je vyhnout se činnostem, při kterých dochází k přetížení zápěstí a útlaku nervu. Zároveň je třeba zařadit cvičení a protahování za účelem uvolnění ztuhlého vazu v okolí kanálu. Proto bývá součástí léčby i rehabilitace. Lékař vám také možná předepíše nošení ortézy či dlahy, a to hlavně na noc, aby byla ruka zafixovaná a omezily se vlivy způsobující útlak nervu. Někdy se aplikují i obstřiky a léky na zlepšení prokrvení či analgetika a protizánětlivé léky.

Když nepomůže pohyb, je nutná operace

Při těžším poškození nervu nebo v případě, že nezabrala konzervativní léčba, je nutný chirurgický zákrok. Při něm se přeřízne příčný vaz, čímž dojde k uvolnění karpálního kanálu. Tlak na nerv se sníží, a tak do něj může zase proudit krev a dostatek živin. Tomuto procesu se říká rekonstituce neboli obnovení nervu.

Existují dva postupy, kterými lze tento chirurgický zákrok provést. První z nich se nazývá otevřená dekomprese. Při ní se k lékaři k vazu dostanou otevřeným řezem v patě dlaně. Druhou metodou je pak endoskopie, která využívá malou sondu se světlem a kamerou. Sonda se skrz malý řez zavede do karpálního tunelu a následně se přeruší vaz. Endoskopická metoda nepředstavuje pro tělo tak velký zásah a zůstane po ní menší jizva než v případě otevřené dekomprese. Z dlouhodobého hlediska však oba postupy přináší stejně dobré výsledky.

Karpální tunely lze chránit prevencí

Syndromu karpálního tunelu lze předcházet, je však důležité na to myslet včas. Problémy se totiž často objeví až po dlouhodobém přetížení – většinou postihnou osoby starší 50 let.

Pokud tedy vzhledem k svému zaměstnání a způsobu života spadáte do skupiny lidí, kterým syndrom hrozí, zkuste zapojit pár jednoduchých opatření.

  • V průběhu práce na počítači si dělejte přestávky a protáhněte si ruce, ramena a krční páteř. Promasírujte si prsty.
  • Používejte ergonomické pomůcky pro práci na počítači. Na trhu je dnes velká nabídka různých podložek pod ruku a speciálních myší. Pamatujte ale, že to, co vede k přetížení zápěstí, je stereotyp. Ani speciálně uzpůsobené pomůcky není dobré používat stále. Zkuste je střídat.
  • Při namáhavé činnosti dodržujte hlavně všechny předepsané postupy, abyste předešli přetížení i úrazu.



Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00