Skutečný lékař Navigace
EN

Akutní záněty horních cest dýchacích

Nepodceňujte příznaky rýmy, zánětu nosohltanu či hrtanu. Odpočívejte a nasaďte léčbu. Když klid na lůžku a dostatek tekutin nezaberou, pomůže Skutečný lékař.


Nepodceňujte první příznaky

Pálení v nose, škrábání v krku, kašel. Tak se ohlašuje akutní zánět horních cest dýchacích. Lékaři hovoří o rinitidě, rinofaryngitidě, laryngitidě, tracheitidě nebo bronchitidě, podle toho, kde se zánět nachází. My ostatní si stěžujeme na nachlazení, virózu nebo chřipku.

Průběh nemoci nebývá vážný, ale často vás vyřadí na několik dní z práce. I když se „rýmičky“ často podceňují, vyžadují pečlivé protizánětlivé léčení.

Od nosu k hrtanu

Nejčastější formou zánětu je akutní rýma. Nemoc začíná malátností, člověk ztrácí chuť k jídlu, pobolívá ho hlava. Postupně začíná slzet a kýchat. Pokud se už v tuto chvíli nezačnete léčit, nastupuje hustá žlutozelená rýma, někdy se stopami krve. Zánět se může rozšířit i mimo dutiny a někdy zaznamenáme i horečku. Pokud nemoc ustoupí, sliznice se zhojí do jednoho až dvou týdnů. Příčinou rýmy bývá rinovirus, ale působí ji celá řada jiných virů nebo mikrobů, stejně jako následující onemocnění. Přenáší se kapénkovou infekcí nebo dotykem. Invazi virů a mikrobů často předchází prochlazení při změnách teplot, nejčastěji na podzim nebo na jaře. Svou roli v tomto období hraje samozřejmě i nedostatek slunečního záření a nižší příjem vitamínů.

Zánět nosohltanu poznáme podle zarudlé a zduřelé lymfatické tkáně hltanu a bez výjimky je spojen s rýmou. Dospělý člověk se s nemocí lehce vypořádá. Ovšem u kuřáků a alkoholiků se tento zánět snadno stane chronickým. Také děti zasahuje citelněji, zánět často doprovází několikadenní vysoká teplota.

Na výše uvedené onemocnění nezřídka navazuje zánět hrtanu. Může se ale vyskytnout i samostatně nebo společně s katarem průdušnice a průdušek. Podmínky pro nemoc připraví například ucpaný nos, do hrtanu proudí chladný, suchý vzduch i s prachem a mikroby. Podobný efekt má pobyt v zakouřených a zaprášených místnostech, kontakt s dráždivými plyny, zvýšená námaha hlasivek nebo pobyt venku ve špatném počasí. Onemocnění se obvykle projeví pocitem sucha a pálení v hrtanu, suchým namáhavým kašlem a mírnou horečkou. Brzy se dostaví chrapot, později i dočasná ztráta hlasu. Zánět se někdy rozšíří do vedlejších nosních dutin, středního ucha, průdušek a plic.

S antibiotiky nespěchejte

Je málo známo, že léčba akutního zánětu horních cest dýchacích záleží na stadiu nemoci. V první fázi si naordinujte především klid na lůžku. Odpočívejte v přiměřeně teplé místnosti a zvlhčujte vzduch například namočeným ručníkem na zdroji tepla nebo v blízkosti postele. Dostatečně pijte a zvyšte příjem vitamínu C, ať už v tabletách, nebo skrze stravu. Podle typu zánětu užívejte kapky do nosu, kloktadla a dezinfekční ústní spreje. V případě horečky můžete užívat léky na její snížení. Nekomplikovaný zánět do sedmi dní odezní.

V prvotní fázi nemoci jsou antibiotika neúčinná, protože zde působí viry. Jejich čas přichází až ve chvíli, kdy sliznice osídlí mikroby a začnou tvořit hlen, popřípadě dochází ke komplikacím. Tehdy doporučujeme navštívit praktického lékaře, který vám provede výtěr sliznice nosu a hrdla a podle výsledků mikrobiologického vyšetření nasadí správná antibiotika. V tomto případě se léčba může protáhnout až na tři týdny.

Jak se nemocem vyhnout

Ne každý si může zůstat doma, když venku řádí virové epidemie. Proto myslete na obranyschopnost organismu dříve, než období viróz začne. Počítá se všechno: pohyb, zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, dodržování pitného režimu, otužování, dodržování hygienických návyků a pobyt v čistém životním prostředí. Někteří odborníci také doporučují alespoň týdenní pobyt u moře a v zimě týden výše než 1000 metrů nad mořem.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00

CLOSE
CLOSE