Skutečný lékař Navigace
EN

Ateroskleróza

Kornatění tepen, zúžení aorty, angina pectoris a další příznaky pokročilé aterosklerozy můžete zpomalit. Co dělat? S tím vám pomůžeme u Skutečného lékaře.


Kornatění cév je civilizační nemoc

Každému z nás se postupně ukládají tukové aterosklerotické pláty na stěny cév a tím je poškozují. Tomuto procesu se říká ateroskleróza. Je to sice přirozený děj, ale může přesáhnout zdravou míru a pak přichází komplikace.

Aterosklerózu můžeme ovlivnit životosprávou

Ukládání tuku urychluje řada faktorů. Některé neovlivníme – věk, pohlaví, genetické předpoklady, jiné ano jako třeba vysokou hodnotu cholesterolu nebo tlaku, obezitu, cukrovku, nedostatek pohybu či kouření. Je zajímavé, že zatímco obvykle muže ohrožuje tento proces více než ženy, po menopauze se karta obrací. Procento postižených žen po ní roste a převyšuje počet nemocných mužů.

Co je tedy důsledkem aterosklerózy? Obecně řečeno se céva postupně zužuje nebo zcela ucpe. Tím se snižuje průtok krve a některé orgány začínají být ohroženy nedostatkem kyslíku čili ischemií. V místě zúžení může navíc céva prasknout a vytvoří se krevní sraženina, trombus, která někde cévu ucpe. Tehdy dochází i k velmi závažným poškozením orgánů, kterým se nedostává kyslíku.

Zúžení i ucpání přináší komplikace

Tyto komplikace se mohou projevit v následujících případech:

  • Tepny vyživující srdce postihuje ischemická choroba srdeční, někdy také angina pectoris. Při ucpání tepny přichází srdeční infarkt.
  • Dlouhodobé zužování krkavice nepoznáme, teprve v pozdním stádiu působí demenci. Častěji se vyskytuje náhlý uzávěr, „špunt”, který způsobí cévní mozkovou příhodu. Doživotní následky této události mohou být porucha řeči, ochrnutí a ztráta citlivosti části těla.
  • Jestliže se zúží ledvinná tepna, nedostatek krve způsobí vyšší krevní tlak a urychluje celý neblahý proces.
  • Ischemická choroba dolních končetin působí bolest při chůzi, při zastavení mizí. Pokud dojde k ucpání, končetina může i odumřít.
  • Na aortě dochází k oslabení tepenné stěny, což společně s vysokým tlakem vytvoří výduť.
  • V očích se poškozuje sítnice a může dojít i k degeneraci žluté skvrny.
  • Málo kyslíku v menších mozkových cévách podporuje rozvoj vaskulární demence.
  • Zúžené cévy vycházející z břišní aorty působí krátce po jídle bolestivé záchvaty takzvané břišní anginy.

Prevence je základ

Pokud u vás lékař potvrdí ultrazvukem aterosklerózu, léčba se zaměří na primární příčinu. Kondici cév v každém případě ovlivňuje životní styl, tedy dostatek pohybu a zdravá výživa. Jako prevence se doporučují také přírodní léčiva, například ženšen.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00