Skutečný lékař Navigace
EN

Bolest v krku

Bolest v krku může mít různé příčiny. Naučte se rozpoznat, co ji způsobilo, a přečtěte si tipy, jak ji správně léčit.


Bolest v krku. Co signalizuje a jak se jí zbavit?

Nejen bolest v pravém slova smyslu, ale taky nepříjemné škrábání, pálení nebo pocit knedlíku v krku. To už někdy v životě zažil téměř každý. Bolest v krku provází různé nemoci, a za jejím vznikem tak stojí celá řada vlivů. Ve spoustě případů ji ale můžete zahnat sami. Občas dokonce stačí babské rady a lidové recepty.

Různé nemoci, různé druhy bolesti

Podle charakteru bolesti v krku a dalších příznaků můžete docela dobře určit, odkud se vlastně vzala. A díky tomu taky nasadit do boje vhodnou léčbu. Pokud vás v krku pouze škrábe, máte zároveň rýmu, kašel a bolí vás hlava, pak to nejspíš bude viróza nebo jen obyčejné nachlazení. S takovou bolestí si poradíte v klidu doma za pomoci přípravků z lékárny, nebo dokonce i přírodní cestou. Jestliže však kvůli bolesti nemůžete téměř polykat a máte zduřené uzliny a vysokou teplotu, může jít o angínu. Na ni už jen pastilky neplatí. Tato bolest potřebuje léčbu antibiotiky, protože se jedná o zánět krčních mandlí.

Někdy ale bolest v krku nemusí mít nic společného ani s nachlazením, ani s angínou. Způsobit ji může alergie, pobyt v zakouřeném a prašném prostředí nebo poškození hlasivek. Proto se snažte rozpomenout, co bolesti předcházelo, o to snáze se jí pak zbavíte.

Jak můžete bolest v krku porazit sami

Hned při prvních náznacích bolesti, škrábání nebo pálení v krku zkuste léčbu z domácích a přírodních zdrojů. Několikrát denně si vykloktejte slanou vodou. Opravdu hodně slanou. Stejně tak vám může ulevit šalvěj lékařská, ze které připravíte nálev ke kloktání. Další přírodní medicínou je pak med a skořice. Smíchejte 1 lžičku medu s ¼ lžičky skořice a snězte. Uvidíte, jak vás tahle kombinace krásně zahřeje.

Pokud nejste velký fanda lidových receptů nebo na bolest v krku nezabírají, vydejte se pro radu do lékárny. Dnes je k dostání spousta přípravků, ať už se jedná o pastilky, spreje, nebo kloktadla. Vybírejte tak, aby výrobek nejen tlumil bolest, ale měl také dezinfekční nebo antibakteriální účinky.

Aby vás bolest v krku vůbec nepotkala

Protože bolest v krku sama o sobě není nemoc, ale pouze ji doprovází, platí na ni podobná preventivní opatření jako třeba na chřipku nebo nachlazení. Snažte se tedy celoročně posilovat imunitu, abyste se pak v době epidemií lépe ubránili nákaze. Bolest v krku má navíc ráda velké výkyvy teplot, proto se jim snažte vyhnout. V zimě dbejte na to, abyste v místnosti neměli přetopeno a příliš suchý vzduch. A v letních měsících si zase dávejte pozor na klimatizaci i přechod z chladných prostor do rozpáleného vzduchu.

Kdy s bolestí v krku k lékaři

Pokud se ani po sedmi dnech domácí léčby nedá bolest na ústup, vydejte se raději k lékaři. S dětmi jej navštivte, když se problémy nezlepší do 2 až 3 dnů. Lékař totiž dokáže správně určit příčinu vaší bolesti a podle toho taky nasadit vhodnou léčbu.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00

CLOSE
CLOSE