Skutečný lékař Navigace
EN

Bolesti nohou

Bolest nohou pochází od svalů, kostí, cév a nervů, od zad po palec. Každopádně potrápí. Skutečný lékař pomůže odhalit příčinu a doporučí vhodnou léčbu.


Když bolí nohy

Svaly, kosti, tepny, žíly a nervy, to všechno nás může v nohách bolet. Neustupující bolest signalizuje snadno řešitelný stav nerovnováhy v těle, může ale znamenat i vážnou chorobu.

Nedostatek hořčíku nebo “platfus”

Poměrně často se vyskytují svalové křeče dolních končetin. Postihují zejména ženy a stojí za nimi nedostatek hořčíku. Masáže a doplňky stravy s hořčíkem je zpravidla spolehlivě zaženou. Větší trápení působí ploché nohy nebo ostruha na patě, zvláště v pokročilém stádiu. Včasná návštěva u lékaře ovšem akutnímu stavu předejde.

Přicházejí nenápadně, ale mohou mít dalekosáhlé důsledky

Pocit těžkých nohou nebo otoky jsou signálem závažnějších problémů. Žilní nedostatečnost snadno rozpozná i laik podle viditelného rozšíření povrchových žil takzvaných varixů. Bolest působí i zužování tepen vlivem aterosklerózy. Tomuto procesu se říká ICHDK čili ischemická choroba dolních končetin. Projevuje se především při chůzi, když se kvůli námaze tkáň nedokrvuje. Neléčená choroba může vést až k amputaci postižené končetiny.

Brnění a pálení, především v okrajových částech končetin, je často příznakem poškození dlouhých nervů, odborně polyneuropatie. Pro diagnostiku se užívá EMG vyšetření, ale příčinu poruch často nelze zjistit. Je ovšem známo, že poruchy doprovází cukrovku, nadměrné užívání alkoholu nebo i nádorová onemocnění.

Bolest jako alarm

Náhlá bolest varuje před život ohrožujícími stavy. Ve spojení s otokem, případně fialovým zabarvením ukazuje na žilní trombózu. Společně s vymizením pulzu, zblednutím končetiny, popřípadě poruchami hybnosti a citlivosti zase značí náhlý tepenný uzávěr. Oba stavy jsou velmi nebezpečné a je třeba neprodleně vyhledat lékaře.

Žilní trombóze se podobá infekční streptokokové onemocnění s poetickým názvem „růže”, avšak nepoetickým průběhem. Lékař rozliší choroby pomocí ultrazvuku a nasadí antibiotickou léčbu. Podobně se také tváří záněty šlach, přetržené šlachy nebo zánětlivé onemocnění Bakerova cysta, které se může vyskytnout v podkolenní jamce.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00

CLOSE
CLOSE