Skutečný lékař Navigace
EN

Bolesti zad

Bolesti zad trápí spoustu lidí a mají různý původ. Přečtěte si, jak se jich vyvarovat, čím si můžete sami pomoci a kdy už je lepší zajít k lékaři.


Není jedna bolest zad jako druhá

Bolesti zad se vyskytují stále častěji. Jejich příčina může být různá. Občas jde jen o chvilkové přetížení z náročné práce nebo sportu, od kterého si ulevíte i sami. Pokud však bolesti trvají déle, je nutné nechat se pečlivě vyšetřit a určit, co bolest způsobuje. Díky tomu se můžete rychleji uzdravit.

Co vlastně bolí, když „bolí záda“

Naše páteř se skládá z obratlů, meziobratlových plotének a také měkkých částí, tedy svalového korzetu a nervů, které z páteřního kanálu vystupují dále. A problém se může objevit v kterékoli z těchto struktur. Právě proto, že je bolestí zad celá řada, neexistuje žádný univerzální recept na to, jak je řešit. Vždy je potřeba zjistit, odkud bolest vychází, co ji způsobilo, a teprve podle toho nastavit správnou léčbu.

Nejčastější typy bolesti zad

Páteř se podle typu obratlů dělí na 5 oblastí: krční, hrudní, bederní, křížovou a kostrční. Bolesti každé z nich mají svá specifika: jinak se projevují, mají jiné příčiny a vyžadují i jiný způsob léčby. Například v oblasti krční páteře dochází nejčastěji k blokádám, a to hlavně tehdy, když páteř nějaký čas více namáháte a potom prudce pohnete hlavou. Stejný problém může nastat ale i v bederní oblasti. Takové akutní blokádě se pak říká lumbago, lidově „houser“, a její léčba trvá podstatně déle než u blokády. Bederní páteř je také oblastí, kde nejčastěji dochází k výhřezu meziobratlové ploténky. Můžete k němu mít sice genetické dispozice, nicméně často se jedná spíše o následek nesprávného držení těla a špatného sedu, což způsobuje, že jsou ploténky přetěžovány a špatně vyživovány. Když se pak přidá zvedání těžkých věcí a časté ohýbání se, problém je na světě.

Bolest může vzniknout špatným životním stylem i v zaměstnání

Příčin bolesti zad existuje nespočet. Často bývá na vině nesprávné držení těla. Znamená to, že špatně sedíme a stojíme, máme například svěšená ramena, kulatá záda a povolené břicho. Naše páteř je v nepřirozené poloze a svaly nejsou zapojovány rovnoměrně, což způsobuje nerovnováhu a následně bolest. Problémem může být i nedostatečná nebo naopak přílišná fyzická aktivita. I když to jsou protipóly, bolest mohou zapříčinit stejně dobře oba dva. Pokud trávíme příliš mnoho času sezením a pravidelně nesportujeme, začnou naše svaly ochabovat a zkracovat se, což může vést k bolesti. Na druhou stranu není dobré se přetěžovat a vždy je potřeba myslet na to, co ještě naše záda zvládnou. V zaměstnání si pak můžeme ublížit zvedáním těžkých břemen a jednostrannou zátěží, kdy opakujeme stále dokola jeden a tentýž pohyb. Způsobuje to totiž znovu svalovou nerovnováhu a tím i bolest.

Neviditelným, ale o nic méně významným faktorem je také stres, hlavně ten dlouhodobý. Když se cítíme pod tlakem nebo nás něco trápí, je i celé naše tělo v určitém napětí. Svaly se stáhnou a snadno pak vytvoří bolestivé blokády. K podobné situaci dochází i při prochladnutí. Když je nám zima, instinktivně se hrbíme. Prostě si nechceme chlad připustit k tělu. Ve svalech se zvýší napětí a právě to pak způsobuje bolest zad.

Jak si od bolesti pomůžete sami

Když vás náhle zastihne bolest zad, měli byste určitě zůstat v klidu. Lehněte si a na místo, kde vás záda bolí, si přiložte například nahřátý ručník nebo speciální nahřívací polštářek. Důležité je, aby se jednalo o suché teplo. Vaně s teplou vodou se proto vyhněte obloukem, to by mohlo vaše problémy jenom zhoršit. V případě, že se vám neuleví nebo se bolest stupňuje, navštivte raději lékaře. Ten vás vyšetří a případně pošle k dalšímu specialistovi, aby odhalili, co vaše potíže způsobuje.

Čemu věnovat pozornost

Některé typy bolesti zad mohou ukazovat na vážný problém, který pouhým odpočinkem nevyřešíte. Zbystřit byste proto měli v případě, kdy vás spolu se zády bolí i břicho nebo hrudník. Může se tak projevovat onemocnění vnitřních orgánů, například plic, ledvin, žaludku nebo žlučníku. Určitě se tedy vydejte k lékaři, který najde pravou příčinu. Bolest zad rozhodně nepodceňujte ani tehdy, když vás navíc začnou brnět ruce či nohy nebo když cítíte, že s nimi nemůžete hýbat tak jako dřív. Tyto problémy totiž mohou upozorňovat na utlačený míšní nerv a bude nutné navštívit lékaře.

Nejlepší obranou je prevence

Lépe se ale bolesti úplně vyhnout. Vsaďte na pravidelný pohyb a přiměřenou zátěž. Pokud už musíte sedět, seďte správně. Pomoci vám mohou ergonomické stoly, židle a další pomůcky, které jsou navržené tak, aby správné držení těla podporovaly. Dávejte také pozor při zvedání těžkých předmětů a snažte se vyvarovat prudkých pohybů.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00