Skutečný lékař Navigace
EN

Brnění rukou a nohou

Časté brnění rukou a nohou v noci či ve dne člověka znepokojí. Jsou to karpální tunely, polyneuropatie nebo něco horšího? Skutečný lékař odhalí příčinu.


Přeležená ruka nebo varovný signál

Koho někdy nepostihlo brnění nohou nebo rukou. Většinou jde jen o končetinu přeleženou ve spánku nebo utlačenou dlouhým sezením. Může se také dostavit při hlubokém a rychlém dýchání během hysterického záchvatu. Nepříjemný pocit v rukou a nohou ale v těchto případech rychle odezní a o bolesti za chvíli ani nevíme. Dlouhodobé nebo vracející se brnění však může upozornit na vážnější choroby.

Strašák jménem „syndrom karpálního tunelu”

Nervy se nejčastěji stlačí na místech, kde vedou těsně pod kůží v blízkosti kosti. Takové podráždění většinou brzy přejde. Vážnější stav nastává při stlačení nervu v zápěstním kanálu, to je známý syndrom karpálního tunelu. Drážděné vazivo se „rozrůstá”  a utlačuje zmíněný kanál. K tomu dochází při těžké manuální práci, ale postihuje i mnoho lidí, kteří se živí zdánlivě fyzicky nenáročnou prací – píší na počítačové klávesnici. Pokud obtíže řešíte včas, je možné syndrom léčit rehabilitací, ortopedickými metodami a klidem. V pokročilém stádiu vyžaduje léčba chirurgický zákrok. Podobně tomu tak je v případě útlaku nervových kořenů v okolí páteře, například u výhřezu ploténky.

S častým brněním zajděte raději k lékaři

Poruchy citlivosti, časté brnění a bolesti končetin značí poškození nervů, čili polyneuropatii. Jsou výsledkem nedostatku vitamínů, především vitamínu B, ale i tak závažných onemocnění jako cukrovka nebo alkoholismus v pokročilém stádiu. Podobně se projevuje i roztroušená skleróza, která postihuje nervová spojení v centrálním nervovém systému.

Ruce a nohy mohou brnět i v důsledku nedokrvení, jako v případě ischemické choroby dolních končetin, nádorovém onemocnění, při selhávání jater a ledvin nebo při poruše funkce štítné žlázy.

Pokud vás podobné obtíže trápí, nestyďte se o nich mluvit s lékařem. Pomocí krevních testů, rentgenu či EMG vyšetření je obvykle možné odhalit příčinu a zahájit léčbu.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00

CLOSE
CLOSE