Bulka v prsu
Neděste se, nemusí to být rakovina. Bolestivá nebo tvrdá bulka v prsu zmamená častěji nezhoubný nádor. Skutečný lékař ji vyšetří ultrazvukem či mamografem.
S bulkou vždy k lékaři
Nález bulky v prsu není nic výjimečného, nemusíte se hned děsit. Může jít o cystu, nezhoubný nádor či abces. Diagnóza rakoviny se týká asi 10% vyšetřených osob. Je ale důležité navštívit lékaře, aby se tato závažná příčina vyloučila.
Nádor neznamená rakovina
Existuje několik typů nezhoubných nádorů. Fibroadenom vzniká z prsní tkáně – ze žlázky a vaziva. Na pohmat je tužší a dobře ohraničený. Vyskytuje se častěji u dívek a mladých žen. Papilom vychází z buněk prsních vývodů a někdy způsobí výtok nebo krvácení z bradavky. Lipom se tvoří z tukové tkáně, může vzniknout i jinde na těle a není třeba se ho bát.
Vzácněji se v prsu objevuje ohraničená bakteriální infekce čili abces. Vyskytuje se společně se zánětem prsu, častěji u kojících žen. Taková bulka nemálo bolí a obsahuje hnis.
Samovyšetření je základ
Každá žena by měla pamatovat na samovyšetření prsu. S postupem vám poradí lékař nebo se ho můžete naučit podle instruktážního videa na youtube. Pokud bulku naleznete , lékař vás vyšetří ultrazvukem nebo mamografem. Může také odebrat tkáň tenkou jehlou a zaslat na vyhodnocení do laboratoře.
Nezhoubné útvary si můžete dát odstranit chirurgicky. Z cysty lze odsát její obsah, což může vést k jejímu zániku. U rakoviny prsu probíhá léčba ve spolupráci gynekologů s chirurgy a onkology.