Skutečný lékař Navigace
EN

Chřipka

Chřipka přichází nečekaně a často nás doslova položí. Jak ji léčit, abyste se zase rychle postavili na nohy? Poradíme vám.


Chřipka není jen nachlazení. Má svá specifika

Bolest hlavy a kloubů, kašel a únava. To jsou problémy, které někdy v životě potkaly spoustu z nás. Může se jednat jen o nachlazení, ale taky o chřipku. Ta má svůj specifický průběh, a pokud ho včas poznáte, budete taky vědět, jak se nejlépe léčit. Protože chřipka je jedna z nemocí, se kterými si poradíte i sami bez pomoci lékaře.

Co chřipku způsobuje

Chřipka je infekční onemocnění dýchacího systému. Způsobují ji viry, nejčastěji typu A a B. První zmíněný je přitom nebezpečnější, protože snadno mutuje a vytváří tak nové druhy onemocnění, se kterými si pak lidský organismus neví rady. Třetí, virus typu C, není příliš rozšířený, a pokud se jím někdo nakazí, jedná se pouze o lehké onemocnění dýchacích cest. Chřipka se šíří vzduchem kapénkovou infekcí a její inkubační doba je velmi krátká – pouze od několika málo hodin po 2 dny.

Jak chřipku odlišit od nachlazení

Chřipka vás většinou přepadne velmi rychle, bez předchozích mírnějších příznaků. Téměř z hodiny na hodinu dostanete horečku, často vyšší než 38 °C, kterou doprovází zimnice a mrazení. Přidá se taky bolest hlavy a kloubů a celková únava. Můžete mít také suchý a dráždivý kašel. Oproti tomu rýma a bolest v krku jsou u chřipky spíše výjimečné, a pokud se ohlásí, tak až zhruba třetí den od začátku nemoci. Právě prudký nástup obtíží odlišuje chřipku od nachlazení a jiných virových onemocnění. Ta začínají spíše pozvolna, nejdřív vás upozorní škrábání v krku, rýma a teprve postupně se příznaky zhoršují.

Na chřipku vyzrajete hlavně odpočinkem

Ačkoli na vás chřipka zaútočí vší silou, netrvá většinou příliš dlouho. Navíc ji často dokážete vyléčit sami, aniž byste museli k lékaři. Co na ni tedy platí? Především vydatný spánek a odpočinek. Doma byste měli určitě zůstat první dny, kdy je vám nejhůře. Nejen že tím pomůžete sobě, ale zároveň nebudete chřipku šířit dál. Důležitý je také dostatek tekutin. Pijte minerálky, zředěné ovocné šťávy a bylinkové nebo ovocné čaje. Snažte se do sebe dostat ještě více vitamínů než obvykle, ideálně z přírodních zdrojů. Doporučuje se zvýšit hlavně dávku vitamínu C. Ten najdete hlavně v citrusech, šípcích nebo třeba kysaném zelí.

A pokud vás bude trápit vysoká horečka, bolesti hlavy a kloubů, pak můžete sáhnout po volně dostupných přípravcích, které vám od těchto problémů uleví.

Ani chřipku není dobré podceňovat

Běžně probíhající chřipka většinou nepředstavuje pro jinak zdravé lidi žádné velké nebezpečí, přesto se ale může zkomplikovat. Riziková je hlavně u chronicky nemocných pacientů a starších osob. Infekce se může rozšířit i na další orgány a způsobit tak zápal plic, zánět srdečního svalu nebo postižení nervového systému. Tyto problémy se mohou objevit i tehdy, když je chřipka neléčená. Proto si při ní vždy dopřejte dostatečný odpočinek a nikdy ji nepřecházejte.

Jak se chřipce vyhnout

Prevence u chřipky funguje. Je proto důležité budovat imunitu, která vám pomůže se virům lépe ubránit. V době chřipkových epidemií se pak vyplatí, když se vyhnete místům s velkou koncentrací lidí. Raději vynechte návštěvy kin, divadel. Pokud to je možné, omezte cestování hromadnou dopravou. Kromě těchto běžných opatření funguje jako prevence proti chřipce takéočkování. Vakcíny jsou každý rok sestavovány tak, aby vás ochránily před nejvíce se vyskytujícími druhy virů. V Česku se epidemie chřipky objevují hlavně v době od prosince do března, proto je nejvhodnější nechat se očkovat v říjnu nebo v listopadu, ještě před začátkem chřipkové sezóny.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00