Skutečný lékař Navigace
EN

Cirhóza jater

Alkoholika i abstinenta může postihnout jaterní cirhóza. Prvotní příznaky vypadají nenápadně: nevolnost a nechutenství. Skutečný lékař ji ale pozná.


Cirhóza aneb neúspěšný pokus o regeneraci jater

K jaterní cirhóze dochází vinou těžkého poškození jater. Jde vlastně o neúspěšnou snahu jater o regeneraci. Nová nedokonalá tkáň se uspořádává chaoticky. Játra už nedokážou uspokojivě zpracovávat živiny, odstraňovat odpadní látky, detoxikovat škodliviny a ani krev jimi neprotéká tak, jak by měla, a hromadí se v portální žíle.

Nejen alkohol, ale i žloutenka

Podvědomě spojujeme cirhózu s nadměrným pitím alkoholu. Může však vzniknout po zánětu jater při infekční hepatitidě B a C nebo nealkoholické steatohepatitidě, během autoimunitních onemocněních jater a žlučových cest, při nadměrném ukládání některých látek v játrech či deficitu alfa-1-antitripsinu, také pak po poškození toxiny. Chorobě se můžeme vyhnout abstinencí či umírněným pitím alkoholu. Při onemocnění hepatitidou musí pacient pečlivě dodržovat pravidla léčby. Pamatujme, že co jednomu neublíží, u druhého může znamenat nevratné poškození jater.

Lékař rozpozná chorobu pomocí ultrazvuku podle změn na játrech a přetlaku v portální žíle. Definitivní verdikt potvrdí jaterní elastografie.

Cirhóza nebolí

Cirhóza nebolí a právě proto je velmi záludná. Postiženému může být nevolno, ztrácí chuť k jídlu nebo trpí nadýmáním, ale v prvních stádiích jiné příznaky nepozoruje. Teprve v pokročilých stádiích nemoci se objevují komplikace. Typicky se zvýší tlak v portální žíle, která přivádí krev do jater. Ta se pokouší dostat dál jinudy a volí cestu přes cévky v jícnu. Ty ale na tolik krve nejsou připraveny, proto praskají a krvácí. Nemocný zvrací krev a může i zemřít na vykrvácení. Tekutina si může zvolit i cestu do dutiny břišní, kde utlačuje plíce a infikuje se bakteriemi. Opět dochází k ohrožení života, a to zánětem. Také dochází často k poškození mozku vlivem špatně přefiltrované krve. To se projevuje změnou denního rytmu, zmateností, demencí a agresivitou. Pokud se problém neléčí, pacient ztratí vědomí a zemře. Dalšími komplikacemi jsou poškozené ledviny, rakovina jater, zvýšená krvácivost, žloutenka, pavoučkovité skvrny a vylučování žluči do střeva. Lékaři mohou od komplikací ulevit, samotná nemoc léčit nelze. Řešením je pouze transplantace.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00

CLOSE
CLOSE