Skutečný lékař Navigace
EN

Dieta při průjmu

Hledáte babské rady na průjem nebo léky na něj? Přečtěte si, jakou dietu při průjmu zvolit, co bez obav jíst a pít. Při komplikacích tu je Skutečný lékař.


Průjem vždy znamená přísnou dietu

Průjmem nazýváme časté vyprazdňování řídké nebo vodnaté stolice. Příčinou může být infekce, ale i dráždivá či zkažená strava, alergie na konkrétní potravu, stres a podobně. Když nás postihne, je třeba ihned nasadit striktní dietu.

Jezte pomalu, trochu a častěji

V prvních dnech začněte nemastným, mírně osoleným odvarem z rýže nebo mrkve, potažmo rýžovou polévkou nebo kaší, do které ale není radno přidávat mléko. Dietetickou chybu neuděláte ani s jablečným pyré, rozmixovanou dušenou mrkví nebo banánem. Jídlo si rozdělte na malé porce a jezte každé dvě až tři hodiny. Pokud zmíněné dobře snášíte, můžete přidat bramborovou nebo jinou kaši (opět bez mléka), kuřecí vývar, rohlíky nebo piškoty. Přes chuťově neutrální jídla, jako je vařené kuřecí, rybí či libové hovězí maso a vařená a dušená zelenina, postupně přecházejte k normální stravě. Po lžičkách můžete začít s kysanými mléčnými výrobky, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Tu můžete podpořit už dříve podáváním medikamentů se střevní flórou (např. Hylak). Dráždivá, smažená a kořeněná jídla vynechte raději ještě několik dní po odeznění obtíží. Po celou dobu také pamatujte na pitný režim, protože tělo přichází průjmem o tekutiny. Ideální je silný černý čaj a neochucené nesycené minerální vody.

Jestliže ale průjem neustává déle než týden, popřípadě se objeví komplikace, ihned vyhledejte odbornou pomoc. Průjem může být průvodním příznakem vážnějších obtíží.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00