Skutečný lékař Navigace
EN

Dieta při zácpě

Přijde-li zácpa, sáhneme k projímadlu pro rychlou pomoc. Napořád fungují víc babské rady a poznatky z psychosomatické medicíny. Ptejte se Skutečného lékaře.


Zácpě předcházejte

Zácpa patří mezi nepříjemné stavy. Můžeme jí ale předcházet stravovacími návyky, které podpoří činnost střev. Pokud je ale zácpa spojená s horečkou, bolestí břicha, zvracením a výskytem hlenu či krve, navštivte lékaře. Přečtěte si, co proti zácpě pomáhá.

Základem je pravidelnost a zdravé stravovací návyky

Pro jídlo si stanovte pravidelný čas a ideálně i místo. Oboje dodržujte. Trávicí soustavě rutina vyhovuje. Má možnost se na jídlo včas připravit. Jezte častěji menší porce a nespěchejte. Stres působí svalové stahy, a to i v oblasti žaludku a břicha. Stolici nezadržujte ani se do ní nenuťte. Vyvarujte se častého užívání projímadel. Střevo se na ně začne spoléhat a zácpa se zhorší.
Jezte pestře a chutně. Je vhodné do jídelníčku zařadit ovoce (především švestky, jablka, hrušky, kiwi) a zeleninu, kde kralují brokolice a batáty, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a fazole. Všechny jmenované potraviny obsahují dostatek vlákniny, která je pro trávení prospěšná. Některé z nich mají i jemně projímavý účinek. Ten můžete podpořit zařazením jogurtů, kefírů, kompotů, lněného oleje nebo lněných a sezamových semínek. Ráno nastartujete trávení sklenicí vlažné vody nebo džusu nalačno. Večer u televize mlsejte popkorn, sušené ovoce a oříšky.

Do denního plánu zařaďte chvíle oddechu nebo relaxačního cvičení. Odpoledne vyrazte do přírody na svižnou procházku, kolo nebo běh. Rotoped nebo běžecký pás vám nepřinese potěšení z ubíhající krajiny, ale splní stejný účel. Naplánujte si podobnou aktivitu nejméně třikrát týdně. Kromě efektu na trávení budete uléhat s příjemným pocitem únavy a lépe se vyspíte. Proti zácpě pomáhá i kvalitní a dostatečně dlouhý spánek.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00