Skutečný lékař Navigace
EN

Gastroezofageální reflux

Gastroezofageální reflux způsobuje pálení žáhy a dokáže tak znepříjemnit každodenní život. Přečtěte si, co ho způsobuje a jak si s ním poradit.


Gastroezofageální reflux může znepříjemnit život, ale dá se řešit

Gastroezofageální reflux neboli refluxní choroba jícnu označuje stav, kdy se obsah žaludku (natrávená potrava a žaludeční šťávy) vrací zpět do jícnu. Tím dochází k pálení žáhy popisovanému jako nepříjemné pálení za hrudní kostí a v krku. To způsobuje kyselina chlorovodíková, která je součástí žaludečních šťáv. Někdy obsah žaludku pronikne až zpátky do úst, kde způsobí nepříjemnou pachuť. Takovému stavu se říká regurgitace (návrat).

Co se děje v jícnu při refluxu

V jícnu se nachází dva svěrače, horní a dolní. Horní svěrač brání vstupu vzduchu při dýchání, dolní umožňuje, aby spolknutá potrava mohla pokračovat do žaludku, a zároveň brání žaludečním šťávám, aby se vracely zpět do jícnu. Otvírá se tedy jen ve chvíli, kdy polykáme, jinak zůstává zavřený. Pokud je však oslabený, otevírá se v nesprávnou chvíli a obsah žaludku se vrací zpět.

Příčinou refluxu může být jídlo, nemoci i dědičnost

Za vznikem gastroezofageálního refluxu stojí často specifické potraviny. Například tučná jídla. Ta totiž zůstávají v žaludku déle, takže se vytváří i větší množství kyseliny chlorovodíkové, která pak proniká do jícnu. Jiné potraviny zase oslabují jícnový svěrač. Patří mezi ně alkohol, káva a čokoláda. Stejný vliv má i nadváha, obezita nebo nesprávné držení těla. V tomto případě je svěrač oslaben v důsledku většího tlaku na žaludek. Ze stejného důvodu trápí refluxní choroba jícnu často těhotné ženy. U nich navíc negativně přispívají hormonální změny, ale po porodu problémy většinou zmizí.

Gastroezofageální reflux se někdy objevuje jako příznak jiného onemocnění. Jedním z nich je gastroparéza. Při ní správně nefunguje vyprazdňování žaludku, takže v něm potrava zůstává déle, než by měla. Dochází ke zvýšené produkci kyseliny chlorovodíkové, která má pak šanci pronikat zpět do jícnu.

Reflux mohou vyvolávat také některá léčiva. Patří mezi ně například léky na vysoký tlak, přípravky proti bolesti nebo léky na anginu pectoris. V neposlední řadě se na vzniku refluxní choroby jícnu podílí stres a v některých případech je nemoc daná geneticky.

Když reflux přináší komplikace

Ve chvíli, kdy kyselina chlorovodíková pronikne do jícnu, začne narušovat jeho sliznici. Buňky, které ji za normálních okolností ochraňují, se odlupují a nové nedorůstají dostatečně rychle. V takovém případě vzniká zánět jícnu zvaný refluxní ezofagitida. Někdy při ní vznikají jizvy a jícnové vředy. Dochází pak k zúžení jícnu, což přináší problémy s polykáním. Jestliže je však reflux léčen včas, nemusí k zánětu vůbec dojít.

Reflux může pacientům znepříjemňovat i spánek. V poloze vleže totiž nepůsobí na žaludeční obsah gravitace, takže se snáze vrací. Jestliže se dostane až do úst, hrozí vdechnutí natrávené potravy a udušení.

Závažnější komplikací je pak takzvaná metaplazie, která může vzniknout jako obranná (zároveň ale nežádoucí) reakce na neléčený zánět. Při metaplazii se začne měnit výstelka sliznice jícnu na výstelku podobnou té střevní. Plocha takto přeměněné sliznice se nazývá Barrettův jícen. Kromě příznaků způsobených refluxem se nijak neprojevuje, může však být podkladem pro vznik nádorového onemocnění jícnu.

V léčbě refluxu je stěžejní správná strava

Léčba lehčích forem gastroezofageálního refluxu spočívá hlavně v úpravě jídelníčku a životního stylu celkově.

  • Vyhýbejte se proto potravinám, které podporují reflux nebo způsobují ochabování jícnového svěrače.
  • Omezte konzumaci alkoholu a kouření, i ty totiž ke vzniku refluxní choroby přispívají.
  • Během dne jezte raději více menších porcí a poslední jídlo si dejte nejpozději 2 až 3 hodiny před ulehnutím.
  • Pokud je to třeba, snažte se o snížení hmotnosti.
  • Na spaní si více podložte hlavu. To zamezí žaludečnímu obsahu, aby se vracel do jícnu.

Součástí léčby může být i podávání léků, které snižují agresivitu žaludečních šťáv a zmírňují pálení žáhy. O jejich předepsání rozhoduje lékař.

Při těžších formách refluxu, zejména u pacientů, které nemoc ohrožuje v noci, je někdy nutné přistoupit k chirurgickému zákroku. Při něm se obnoví antirefluxní funkce mezi jícnem a žaludkem.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00