Skutečný lékař Navigace
EN

Hemeroidy

Když se u konečníku objeví hemeroidy, zkoušíme babské rady nebo mast. Skutečný lékař ale poradí nejlepší řešení včetně ambulantního zákroku nebo operace.


Nemoc řidičů a kancelářské židle může postihnout každého

Hemoroidy (či lidově „hemeroidy“) má každý člověk. Jde totiž o pletenec cév v oblasti řitního otvoru. Když v tomto místě dojde k zánětu nebo k otoku, mluvíme o nemoci stejného jména. Vnitřní hemoroidy nebolí, jen krvácí. V místě poranění totiž nejsou nervová zakončení. Kromě krve ve stolici může dojít k takzvanému prolapsu čili vyhřeznutí. Nafouknuté cévičky se v první fázi vrací samy zpět, později jim musí pacient pomoci a nakonec zůstávají venku. V pokročilém stadiu se připojuje zánět pokožky v okolí konečníku.

Vnější naopak charakterizuje právě bolest. Vzniká viditelný otok okolo svěrače. Později se promění v krví naplněný svědivý uzlík, který vám nedovolí na sebe zapomenout. Obvykle se krev zase vstřebá a na místě zůstane kožní výchlipka. Kožní řasa už nebolí, ale může v místě ztěžovat hygienu a zapříčinit opakování tohoto příběhu. A tak se často chirurgicky odstraňuje. Jindy uzel praskne a krev odteče. V tom případě pozor na zanesení infekce do rány.

Nemoc je typická pro sedavá zaměstnání, u nadváhy, při poruchách vyprazdňování, v těhotenství a provází nádorová onemocnění.

V prvních stadiích si můžete pomoci sami, hemoroidy někdy ustoupí

Hemoroidy patří k nemocem, o nichž se ve společnosti nemluví. Často se proto léčí pozdě. Nemoci lze ale předcházet nebo ji mírnit stravou bohatou na vlákninu a dostatečným příjmem tekutin. Nic nezkazíte ani sportem s výjimkou cyklistiky. Sportování vám může pomoci také se snížením nadváhy, která patří mezi rizikové faktory onemocnění. Nevysedávejte dlouho, a to jak na židli, tak na toaletě. Tam dejte pozor na usilovné vylučování. Samozřejmostí v prevenci je pečlivá hygiena.

Pokud pozorujete první příznaky, využijte volně dostupné masti, čípky a teplé sedací koupele v odvaru z dubové kůry. Ta je vhodná i při pocitu tlaku a překrvení. Trápí-li vás sraženina ve vnitřních hemeroidech, uleví sáček s ledem.

Hemoroidů se můžete zbavit i ambulantním zákrokem nebo operací. Nabízí se několik typů zákroku: koagulace infračervenými paprsky, unipolární či bipolární elektrokoagulace, kryoterapie, laser, skalpel nebo u nás nejobvyklejší elastická ligatura. S výběrem vhodné metody vám pomůže váš lékař.

K operaci může dojít i v případě komplikací, jako jsou trombóza vnitřního hemoroidu, krvácení po stolici nebo nevratný výhřez hemoroidů.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00