Skutečný lékař Navigace
EN

Jaterní testy

Zajímá vás, zda máte normální či zvýšené hodnoty jaterních testů? Přečtěte si o koncentraci jaterních enzymů a vyšetření bilirubinu na Skutečný lékař.cz.


Když vás lékař pošle na jaterní testy

Jaterní testy jsou běžnou součástí celkového vyšetření krve. Provádějí se v laboratoři na vzorku žilní krve a výsledky dostane lékař, který o vyšetření žádal. Toho zpravidla zajímá vyšetření bilirubinu a koncentrace těchto čtyř jaterních enzymů:

AST (aspartátaminotransferáza)

ALT (alaninaminotransferáza)

GMT neboli GGT (gama-glutamyltransferáza)

ALP (alkalická fosfatáza)

Jak rozumět výsledkům z laboratoře

Normální hodnoty enzymů AST, ALT a GMT se pohybují pod 1 μkat/l, u ALP pod 2,2 μkat/l. Zvýšené hodnoty těchto enzymů v krvi většinou lékaře upozorní na poškození jaterní tkáně a na poruchu odtoku žluči z jater. Z testů se dá navíc odhadnout závažnost problémů a také odhalit příčina. Vyšší číslo u některého z enzymů napovídá, kterým směrem se vydat při určování diagnózy. GMT společně s ALP ukazuje na poruchu odtoku žluči, odborně cholestázu. Běžně je zvýšený u chronických alkoholiků. Samotné ALP naznačuje onemocnění kostí, protože se kromě jater nachází také tam. ALT a AST signalizují poškození jaterních buněk, ALT lehčí, AST pak těžké.

Vyšetření bilirubinu odhalí žloutenku a zvýšená hladina též provází poškození jater a narušení odtoku žluči. Normální hladina v krvi se udává pod 17-20 μmol/l.

 
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00