Navigace
EN

Kašel a jak se ho zbavit

Kašel nám ztěžuje život a občas nevíme, jak ho správně léčit. Často ale stačí vyzkoušet osvědčené recepty našich babiček. A kašel je ten tam.


Na kašel se musí jít správně

Kašel umí být prevít. Dráždí vás, nedá vám spát, ruší vás při práci a celkově tak znepříjemňuje život. Často ho můžete vyléčit i přírodní cestou a bez návštěvy lékaře. Měli byste se ale naučit rozpoznat, jaký druh kašle vás trápí. A pokud se léčba nedaří, raději vyrazit k doktorovi.

Co se děje při kašli

Kašel je vlastně obranný mechanismus, kdy se naše tělo snaží dostat z dýchacích cest a plic hlen nebo cizí těleso. Objevuje se tedy při většině respiračních onemocnění, ale stejně tak vzniká, pokud se pohybujete v prašném prostředí nebo kouříte. Jestliže jste navíc vystavení působení chemických látek a rozpouštědel, sliznice vašich dýchacích cest se narušuje a snáze pak chytíte bakteriální nebo virovou infekci.

Různé druhy kašle. Jak je poznat a léčit?

Podle své podoby se kašel nejčastěji rozděluje na suchý a vlhký. A každý z nich si žádá trochu jinou léčbu. Je proto dobré naučit se poznat, který druh kašle vás právě trápí.

Suchý kašel je typický svou dráždivostí. Máte problém se nadechnout a kašlání ne a ne přestat. Často vás trápí při ulehnutí a v noci, takže nemůžete dobře spát. Jeho příčinou bývá zánět nosohltanu, průdušnice nebo také vedlejších dutin nosních. Pokud se zánět rozšíří až na průdušky a plíce, může se rozvinout bronchitida. Na suchý kašel zabírají antitusika, která jej utlumí, případně i léky proti alergii zvané antihistaminika.

Vlhký kašel vzniká, když se vám v plicích nahromadí hlen. Abyste se ho zbavili, kašlete, ale uleví se vám většinou jen na chvíli. A kašlání se opět zhoršuje, jakmile si lehnete. V tomto případě je vhodné užívat takové přípravky, které ředí hlen a usnadňují odkašlávání. Tlumicí léky by se naopak podávat neměly. Mohou totiž v dýchacích cestách vytvořit jakousi zátku, která brání vykašlávání hlenu a tím i dýchání.

Jak můžete na kašel vyzrát i sami?

Už naše maminky a babičky bojovaly s úporným kašlem za pomoci přírody a lidových receptů. A i vy se k nim můžete dnes snadno vrátit. Vyzkoušejte třeba sirup z medu a cibule. Nakrájejte cibuli na kostičky, smíchejte s jednou lžící medu a počkejte, až směs pustí šťávu. Tu potom po lžičkách užívejte v průběhu celého dne. Pro celkové prohřátí organismu si připravte zázvorový čaj, který ochutíte medem. Bude vám krásné teplo a zároveň tak zaútočíte na případné viry a bakterie. Zázvor má totiž protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pokud se příliš nedaří vykašlávat, vsaďte na horkou sprchu. V koupelně zavřete dveře, aby se vytvořila pára. To vám pomůže uvolnit dýchací cesty a ucpané nosní dutiny.

Při kašli, a hlavně když se jedná o ten suchý, se snažte hodně pít a zvlhčit vzduch v místnostech, kde pobýváte. Bude se vám díky tomu lépe dýchat a usnadní se i vykašlávání.

Na co si dát pozor a kdy jít s kašlem k doktorovi

Někdy je lepší svěřit kašel do rukou odborníka. Pokud vaše obtíže trvají 10 až 14 dní, zajděte k lékaři. Navštívit byste ho měli také v případě, že začnete vykašlávat krev, hubnout a v noci se potit. Lékař vás vyšetří, provede rozbor hlenu a díky tomu pozná, co váš kašel způsobuje.

 




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00