Skutečný lékař Navigace
EN

Kostní ostruhy

Ostruha kosti patní se projevuje silnou bolestí a často téměř znemožní chůzi. Na vině je přetížení svalů. Přečtěte si, jak se dají ostruhy léčit.


Kostní ostruhy na patě značí přetížení svalů

Patní ostruha je bolestivá záležitost, která často až znemožní došlap na nemocné chodidlo. Její příčinou je přetížení svalů. Někdy si ji přivodíme sami, jindy přispívá dědičnost. Léčba kostní ostruhy nejčastěji kombinuje rehabilitační procedury a opatření, která mají zamezit opětovnému přetížení chodidla.

Co předchází vzniku ostruhy

Ostruha patní kosti vzniká následkem přetížení svalů v plosce nohy, které slouží jako ohybače prstů a zároveň se upínají na patní kost. Při přetěžování jednak neproudí do tkáně dostatek živin a zároveň z ní nejsou odváděny odpadní látky. Vzniká tak zánět. Pokud trvá dlouho, organismus se s ním snaží vypořádat. V postiženém místě začne docházet k ukládání vápníku a růstu kostěného výběžku – ostruhy. Může se jednat o spodní nebo zadní část paty. Bolest přitom nezpůsobuje samotná ostruha, ale zánět, který ji vyvolal.

Přetížení si často způsobíme sami

K přetížení svalů plosky dochází vlivem různých faktorů. Jedním z nich je nadměrná zátěž při sportu. Negativně naše chodidla ovlivňuje například běh nebo chůze po tvrdém terénu. V druhé řadě se na vzniku patních ostruh podílí nesprávná obuv, zejména taková, která je příliš úzká, má tvrdou stélku a nepružnou podrážku. Na vině mohou být i vrozené deformity nohy, jako například plochá chodidla, propad příčné klenby nebo špatné postavení kotníku, kolenního a kyčelního kloubu a pánve. Negativně přispívá i obezita, která způsobuje větší tlak na klouby i chodidla.

Bolest je nejvýraznějším příznakem ostruhy

Patní ostruha se nejprve ohlásí výraznou bolestí. Ta je největší po ránu a po delším sezení, ve chvíli, kdy uděláte prvních pár kroků. S delší chůzí se bolest zmírní, časem však přichází i po zátěži. Patní kost je často oteklá, červená a na pohmat bolestivá. Někdy v ní můžete cítit škubání a praskání.

Od ostruhy může pomoci rehabilitace

Kostní ostruhu dokáže lékař diagnostikovat pomocí ultrazvuku nebo rentgenu, kdy je na snímku zřetelně viditelný výrůstek kosti. Pak se většinou přistupuje ke konzervativní léčbě. Ta spočívá v užívání léků proti bolesti a zánětu. Někdy lékař předepíše obstřiky, pomocí kterých se do postiženého místa vpraví kortikoidy. Pro jejich možné vedlejší účinky se však nedoporučuje užívat je dlouhodobě.

Další možností jsou pak různé rehabilitační procedury. Indikuje se hlavně terapie laserem, ultrazvukem nebo magnetoterapie a součástí jsou i cvičení na uvolnění svalů v chodidle a lýtku.

V některých případech je nutné provést chirurgický zákrok. Při něm se lékař pomocí malého řezu dostane ke kostní ostruze a obrousí ji. Po operaci je nutné absolvovat fyzioterapii, kde vás naučí, jak nohu správně zatěžovat, aby se problémy neopakovaly. Návrat k normální zátěži je pomalý, většinou je třeba chodit několik týdnů po zákroku o berlích.

Rázová vlna jako úspěšná novinka v léčbě ostruh

Nejnovější metodou v léčbě ostruh patní kosti je rázová vlna. Nejprve se pomocí speciální hlavice aplikuje fokusovaná rázová vlna, která způsobí rychlý přívod krve do postiženého místa. Krev jednak přinese kyslík a živiny a také odplaví škodlivé látky způsobující zánět. Navíc dojde i k nastartování metabolismu a látkové výměny, čímž se urychlí proces hojení. Poté přijde na řadu radiální rázová vlna. Ta uvolní svaly na ploskách nohy a lýtku, což zamezí přenosu bolesti. Na závěr se ještě provádí hloubková masáž.

Podle mezinárodních průzkumů je účinnost rázové vlny až 95 %. Vyniká tedy nad ostatními léčebnými metodami, oproti nim však není hrazená ze zdravotního pojištění.

Správná obuv je stěžejní v léčbě i prevenci

Při léčbě je také nezbytné, abyste do svého každodenního života zapojili několik opatření. Pořiďte si gelové stélky do bot, které tlumí nárazy na patu. Při výběru obuvi dbejte na to, aby byla dostatečně široká a měla měkkou a dobře ohebnou podrážku. Pokud je to třeba, snažte se o snížení hmotnosti, abyste zmírnili tlak na klouby. Pomůže vám také pravidelné protahování a masáže nohou. K těm se dobře hodí i různé pomůcky, například molitanové míčky nebo míčky s bodlinkami.

Správná obuv, přiměřený pohyb i masáže jsou nejen doplňkem léčby, ale i způsobem, jak vzniku kostní ostruhy předcházet.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00