Skutečný lékař Navigace
EN

Krev v moči

Krev v moči se objeví při infekci močových cest, močových kamenech, nehodách, ale z jiných důvodů. Skutečný lékař odhalí příčinu a doporučí vhodnou léčbu.


Nález krve v moči nepodceňujte

Krev v moči doprovází nespočet vážných onemocnění. Jestliže se objeví, hned se objednejte k lékaři. Jen ten totiž může odhalit příčinu a třeba vám i zachránit život.

Drobné poranění i rakovina

Za červenými krvinkami v močových cestách stojí rozličné příčiny. Představíme vám nejčastější a nejzávažnější z nich:

  • Se sníženou srážlivostí krve se někteří z nás už narodili, ale častěji se ale objeví v souvislosti s užíváním léků, které ředí krev (Warfarin) nebo nesteroidních antirevmatik.
  • Glomerulonefritidy postihují klubíčka cév, které v ledvinách filtrují krev. Jedná se o poruchy imunitního systému a mohou vést až k poškození ledvin.
  • Záludnými chorobami jsou rakovina ledviny a močového měchýře, jelikož se dlouhou dobu projevují pouze krvácením do moči.
  • Pokud pacient trpí na močové kameny, krev v moči může pocházet od nich. Tvrdé útvary totiž snadno poraní stěny močových cest, když jimi prochází. Při obtížném průchodu nezřídka dochází k ledvinové kolice, prudké bolesti vystřelující do boku a břicha.
  • Krev v moči spolu s pálivou a řezavou bolestí při močení je často důsledkem infekce močových cest. Tyto infekce se někdy rozšíří do ledvin a působí stavy ohrožující život.
  • Rakovinu prostaty doprovází kromě krve v moči i nepříjemné průvodní příznaky, jakým je časté močení, pocit nevyprázdnění a tenký přerušovaný proud moči.
  • Při nehodách, urologických výkonech a cévkování často dochází k poranění močových cest a následnému krvácení do moči.

Moč mohou zbarvit i některé léky, například přípravek proti roupům Pyrvinium, nebo krev z gynekologických cest.

Od příznaku k příčině

Lékař nejprve provede test na přítomnost červených krvinek a podle situace další vyšetření: například vyšetření srážlivosti krve, ultrazvuk břicha, rentgen břicha a pánve nebo bakteriologické vyšetření moči. Tak odhalí příčinu a doporučí vhodnou léčbu.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00

CLOSE
CLOSE