Skutečný lékař Navigace
EN

Ledvinová kolika

Ledvinová kolika má jasné příznaky: Bolest vystřelující do zad, boku a třísel a zvracení. Skutečný lékař vám při ní poskytne první pomoc i preventivní péči.


Nejhorší bolest břicha pochází od ledvin

Ledvinovou koliku pokládají postižení za nejkrutější bolest, kterou kdy zažili. Soužení přichází ve vlnách. Močové cesty se snaží dostat močový kámen pryč periodickým střídáním stahů a uvolnění. Postižený zvrací, je opocený a marně hledá polohu, která by mu ulevila. V moči se může také objevit krev. Není divu, že tento nepříjemný stav dokáže pořádně potrápit.

Lékař si s tím poradí

S ledvinovou kolikou spěchejte k lékaři. Menší kamínky mohou odejít samy, ale větší dokážou ucpat močovod a zastavit odtok moči. Nahromaděná moč začne utlačovat ledvinu a časem může dojít k jejímu nevratnému poškození. Místo je také náchylné vůči infekci.

Lékař provede rentgen nebo ultrazvuk břicha, popřípadě vylučovací urografii. Když se nález potvrdí, podá léky na uvolnění svaloviny. Může se stát, že kámen přesto zůstane na místě. V tom případě ho urolog chirurgicky odstraní nebo zavede dočasný vývod.

Vznik močových kamenů ulehčuje nedostatečný pitný režim a jisté potraviny. Urolog dokáže ze vzorku zjistit, jakého typu jsou „vaše” kameny a doporučí vám vhodnou dietu.

 
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00