Skutečný lékař Navigace
EN

Leukémie

Akutní či chronická leukémie zpočátku neprobíhá dramaticky: únava, nadměrné pocení, bolest kloubů. Skutečný lékař ale může nemoc rozpoznat včas.


Když bílá krvinka zdivočí

Leukémie sdružuje skupinu chorob, které bychom mohli také nazvat rakovinou krve. Nádorový proces postihuje bílé krvinky čili leukocyty, které se tvoří v kostní dřeni, ale i jinde. Někdy se stane, že nezralá krvinka zmutuje a začne se dělit. Imunitní systém by ji měl objevit a zlikvidovat, ale ne vždy k tomu dojde. Klony zmutované krvinky se pak dostávají do krve a působí paseku. Co leukémii podněcuje, nevíme. Zřejmě tu hrají roli genetické předpoklady, infekce nebo kontakt s některými chemikáliemi.

Příznaky nemusí nic napovědět

Nemoc zpočátku neprobíhá nijak dramaticky. Nemocný se je unavený, ve spánku se potí, bolí ho klouby a mívá horečky. Později se zvětší mízní uzliny. Dochází k napadení různých tkání nádorovými buňkami a začíná se projevovat nedostatek krevních buněk. Při nedostatku těch červených se pacient stává chudokrevným a trpí anemickým syndromem. Pokud nefungují bílé krvinky, imunita se oslabí a opakují se infekce. Tělo se z nich velice těžko dostává. Jestliže choroba napadá krevní destičky, leukemik krvácí z nosu, tvoří se mu modřiny a i jinde se projevuje zvýšená krvácivost. Tyto komplikace nakonec působí smrt postiženého.

Leukémie může nastoupit a probíhat rychle nebo pomalu. Podle toho se označuje jako akutní nebo chronická. Také se označuje podle krvinky, z níž pochází, a to jako myeloidní nebo lymfatická. Existují ale i další typy leukémií.

Léčba leukémie je složitá, naděje ale existuje

Pokud máte podezření na leukémii, navštivte co nejdříve lékaře. Čeká vás vyšetření krevního obrazu, popřípadě rentgen plic, ultrazvuk, CT vyšetření a vyšetření vzorku kostní dřeně.

Rakovina krve se léčí chemoterapií za spolupráce hematologů s onkology. Někdy se používá ozařování nebo biologická léčba. U jistých forem leukémií je možné transplantovat kostní dřeň.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00