Skutečný lékař Navigace
EN

Manuál diabetika

Lupénka není jen onemocnění kůže. Týká se celého organismu. Přečtěte si, jaké metody léčby dnes existují a jak život s lupénkou lépe zvládat.


Cukrovka je záludná choroba, před kterou není nikdo v bezpečí

V minulosti se cukrovka čili diabetes považovala za chorobu, která je daná geneticky nebo obezitou. Dnes se pokládá za civilizační onemocnění a mají ji i štíhlí, sportující lidé. Asi 8 % pacientů onemocní vlivem genetické predispozice nebo poškozením slinivky břišní například vlivem virové infekce. V ostatních případech je na vině zřejmě stres, nadměrný příjem energie, špatná životospráva a nedostatek pohybu. Příčiny onemocnění zůstávají pro vědce záhadou.

Není jen jedna

K onemocnění dochází, když si tělo nedokáže vytvářet nebo využívat inzulín, který se tvoří ve slinivce břišní. Tento hormon vychytává cukr z krve a dodává ho orgánům a tkáním. Existuje několik typů cukrovky: diabetes 1. a 2. typu, těhotenská čili gestační cukrovka, prediabetes (potenciálně vratný stav). Nově se rozlišuje typ LADA, který je vlastně „jedničkou“, ale objevuje se ve vyšším věku. Musí se také léčit inzulínem. Příznaky nemoci se odvíjí od toho, jak špatně tělo glukózu zpracovává. Prediabetes, diabetes druhého typu a LADA ze začátku nezpozorujete. Často subjektivně nerozpoznáte ani těhotenskou cukrovku. Naopak nemoc dětí a dospívajících, diabetes prvního typu, nastupuje velmi rychle a zřetelně. Cukrovka se projevuje žíznivostí, častým močením, neustávajícím hladem, únavou a hubnutím. Praktický lékař často objeví onemocnění při kontrole moči, která u skrytých diabetiků obsahuje ketony. Také pojme podezření, pokud jste často nemocní, špatně se vám hojí rány nebo si stěžujete na rozmazané vidění. Jednotlivé typy se od sebe liší i fyziologicky. Zatímco při „jedničce“ a LADA produkuje slinivka málo inzulínu nebo žádný, při „dvojce“, prediabetu a gestační cukrovce sice vzniká, ale tělo ho neumí využít.

Jak cukrovce předcházet?

V případě prvního typu a zřejmě i typu LADA prevence neexistuje, protože nejsou známy příčiny onemocnění nebo byla slinivka poškozena infekcí. U diabetu druhého typu doporučujeme vyváženou zdravou výživu, bohatou na vitamíny a vlákninu, a třicet minut fyzické aktivity denně. Pokud trpíte nadváhou, zkuste zhubnout, ale pozor na hladovění, které metabolismus také zatěžuje. Váš praktický lékař může pravidelně kontrolovat krev, aby případnou nemoc zachytil v počátečním stadiu.

Pět pilířů léčby

V drtivé většině případů nelze cukrovku zcela vyléčit. Dá se s ní ale dobře žít a nebude vás nadměrně omezovat. Důležité je dbát rad diabetologa a pamatovat na pět zásad:

  • Měřte si krevní cukr. Je to jediný způsob, jak ho kontrolovat a držet v mezích.
  • Užívejte léky proti diabetu nebo si píchejte inzulín podle plánu, předepíše-li vám to lékař. Hlídejte vše, co je třeba – hladinu cukru, ketony v moči, krevní tlak a cholesterol.
  • Jezte zdravě a pravidelně. Zařaďte do jídelníčku více zeleniny, ovoce, polysacharidů, omezte tuky, živočišné produkty, sůl a alkohol. Nekuřte. Vyvarujte se rafinovaných cukrů a průmyslově zpracovaných potravin. Poradí vám praktický lékař, diabetolog nebo dietní sestra.
  • Hýbejte se. Každý potřebuje pohyb a diabetik není výjimkou. Při cvičení se spaluje glukóza a zvyšuje se citlivost na inzulín. Třicet minut aerobní aktivity denně úplně stačí.
  • Nestresujte se. Odpočívejte a dopřávejte si hojný spánek.

Nebezpečí, která číhají na diabetika, a jak jim uniknout

Ačkoliv medicína už mnohá rizika zmírnila nebo odstranila, diabetes stále znamená chůzi po ostří nože. Spočívá to v samotné podstatě nemoci, která vyžaduje velkou disciplínu, které je někdy těžké dostát. Navíc se v životě dostáváme do situací, které neovlivníme. Bohužel u léčby diabetu hraje roli všechno – od děravé paměti po infekci. Cukrovka neléčená nebo léčená špatně poškozuje cévy a tak celý organismus a vede ke smrti. Gestační cukrovka s sebou nese rizika pro matku i dítě.

Základním nebezpečím jsou hyper- a hypoglykémie. Hyperglykémie čili vysoký krevní cukr nastává, když se příliš najíte, zapomenete na léky nebo onemocníte. Příznaky se shodují s projevy neléčené cukrovky. Na tento stav musíte zareagovat změnou jídelníčku nebo úpravou medikace. Některé potraviny snižují hladinu cukru, třeba jablečný ocet, skořice, berberin nebo senovka.

Pokud stav ignorujete, může dojít až k hyperosmolárnímu hyperglykemickému syndromu, který končí v polovině případů smrtí.

Hypoglykémie značí nízký krevní cukr a objevuje se, když zapomenete jíst nebo hodně sportujete. Mohlo by se zdát, že mít málo cukru v krvi je žádoucí, ale není tomu tak. U diabetu jde především o stabilní hladinu, která se pohybuje ve stanoveném rozmezí. Takzvaná „hypo“ se pokládá za nebezpečnou, protože diabetik může být zmatený a svůj stav nepoznat, nebo dokonce upadne do bezvědomí. Proto s sebou vždy noste první pomoc třeba v podobě müsli tyčinky a hroznového cukru. Seznamte svou rodinu, přátele a kolegy v práci se svou nemocí a popište jim, jak mají poskytnout pomoc.

Také přítomnost ketonů v moči znamená nebezpečí. Tělo nemá dostatek glukózy a pustilo se do tuků. Příznakem může být ztráta chuti k jídlu, zvracení, horečka, bolest v žaludku a těžký dech. Jakmile se na vašem domácím testu objeví barevný čtvereček, dejte vědět svému lékaři.

 




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00