Skutečný lékař Navigace
EN

Mozková mrtvice

Bolesti a motání hlavy, povislý koutek, zvracení nebo poruchy paměti. Skutečný lékař pozná příznaky mozkové mrtvice, i když příhoda probíhá nápadně.


Mrtvici nemusíme poznat na první pohled

Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, je náhlá porucha funkce mozku po poškození jeho buněk. Její projevy rozpozná i laik: ochrnutí některých částí těla včetně typicky povislého koutku úst, bolesti hlavy, zvracení, motání hlavy, poruchy zraku včetně dvojitého vidění, poruchy paměti a řeči nebo změny chování. Porucha může probíhat tiše, ale i velmi dramaticky, například se ztrátou vědomí, křečemi a epileptickými záchvaty.

Nebezpečí pro mozek

Existují dva typy: běžná ischemická a vzácnější krvácivá mozková mrtvice. První zmíněná se podobá srdečnímu infarktu. V tepnách zásobujících mozek krví může probíhat ateroskleróza. Pak už je jen otázkou času, kdy praskne narušená cévní stěna a vzniklá krevní sraženina ucpe některou mozkovou cévu. Tím se do jisté oblasti mozkových buněk nedostane kyslík a dochází k poškození. Cévy v mozku mohou být poničeny i sraženinami ze srdečních síní nebo vinou infekční endokarditidy.

Krvácivá mozková mrtvice patří mezi případy krvácení do hlavy. Přímo v mozku praskne céva a proud krve poškodí okolní mozkové buňky. Příčinu hledejme v dlouhodobě neléčeném vysokém tlaku nebo ve vrozeném oslabení cévních stěn v mozku.

Při podezření na cévní mozkovou příhodu vyhledejte lékaře. Ten provede vyšetření pacienta včetně Mingazziniho zkoušky a EKG. Obvykle doporučí také CT vyšetření mozku, popřípadě CT angiografii a nasadí vhodnou léčbu.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00