Navigace
EN

Nachlazení

Nachlazení není tak zákeřné jako chřipka. Přesto ale dokáže znepříjemnit život. Mějte v zásobě pár tipů, jak se ho co nejrychleji a nejúčinněji zbavit.


Nachlazení není chřipka

Bolest v krku, únava, kašel. To nemusí být rovnou chřipka nebo angína. Často se tak projevuje jen obyčejné nachlazení, které ve většině případů zvládnete vyléčit sami. Stačí vědět, jak se od sebe jednotlivé nemoci navzájem liší a co na ně nejlépe zabírá.

Jak můžete přijít k nachlazení

Nachlazení způsobují viry, které se nejčastěji přenášejí kapénkovou infekcí. Když máme dobrou obranyschopnost a celkovou kondici, jen tak si na nás nějaký vir nepřijde. Daleko snazší to má, pokud jsme oslabení. To může způsobit přemíra stresu, nevyspání nebo také prochladnutí. Proto jsme k nákaze náchylnější více v zimě než v létě.

Pomalý nástup, ale rychlý průběh

Nachlazení i chřipka mají stejné původce – viry. Liší se ale svým průběhem. Nachlazení nastupuje docela nenápadně: začne vás trochu bolet v krku, později se přidá rýma a ucpaný nos. Čtvrtý nebo pátý den nastoupí kašel, nejdříve suchý, později se mění na vlhký a vy začínáte vykašlávat. Můžete mít také teplotu, ale neměla by to být horečka vyšší než 38 °C. Nachlazení běžně trvá zhruba jeden týden. Oproti tomu má chřipka daleko rychlejší nástup a téměř z hodiny na hodinu vás doslova položí. Přidávají se velké bolesti hlavy a kloubů, a než se z ní úplně dostanete, může to trvat i několik týdnů. Při chřipce se také většinou neobjevuje rýma.

Když se i nachlazení zkomplikuje

V případě, že má nachlazení standardní průběh, nejedná se o žádnou vážnou nemoc. Protože je ale vaše tělo během něj oslabené, může jej snáze napadnout další virová nebo bakteriální infekce, se kterou už si sami doma neporadíte. Lékaře byste určitě měli navštívit, pokud se zhoršuje bolest v krku a znemožňuje vám polykání. To by totiž mohla být streptokoková angína, která vyžaduje léčbu pomocí antibiotik. Z rýmy provázející nachlazení se také může rozvinout zánět vedlejších dutin nosních. Poznáte ho podle tupé bolesti v oblasti čela, nosu a očí. A taky na něj je třeba nasadit antibiotika. Pozornost věnujte i dlouhotrvajícímu kašli a neustupující horečce.

Na co vsadit při nachlazení

Jako první byste měli znovu posílit svou oslabenou imunitu. K tomu vám dobře poslouží vitamín C. Udává se, že při nachlazení by se jeho denní dávka měla pohybovat od 500 mg do 1000 mg. Najdete ho hlavně v šípcích, citrusech, kysaném zelí nebo červené paprice. A pokud se vám nedaří dostat do sebe dost „céčka“ přírodní cestou, můžete si pomoci přípravky běžně dostupnými v lékárně. Jako životabudič při nachlazení funguje i silný kuřecí vývar. Jednak vám dodá potřebné živiny a také pomůže uvolnit dýchací cesty. Taky s kašlem můžete bojovat za pomoci babských rad. Zkuste třeba cibulový čaj. Oloupanou cibuli nakrájejte na čtvrtiny, zalijte vodou, přiveďte k varu a vařte zhruba 5 minut. Potom směs odstavte a nechte ještě 10 minut louhovat. Čaj sceďte, dochuťte medem a vypijte, dokud je teplý.

Braňte se pomocí prevence

Ne vždy se nachlazení dokážete úplně vyhnout, ale můžete aspoň snížit šanci, že vás postihne. Kromě posilování imunity se snažte dodržovat základní hygienická pravidla. Myjte si pečlivě ruce po cestování veřejnými dopravními prostředky nebo po manipulaci s penězi. V zimě se vyhýbejte místům s velkou koncentrací lidí a také se snažte přiměřeně oblékat, abyste neprochladli.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00