Skutečný lékař Navigace
EN

Plicní embolie

Bolest na hrudi, mezi lopatkami, suchý kašel a dušnost i v klidu. Verdikt zní plicní embolie. Skutečný lékař poskytne první pomoc i dlouhodobou léčbu.


Častá, ale nenápadná – embolie plic

Plicní embolie je nenápadným zabijákem. Vyskytuje se poměrně často, ale nemusí se příliš projevit nebo si její příznaky špatně vyložíme.

Bolest v hrudi a dušnost nepodceňujte

Plicní příhoda má své kořeny v libovolné žíle v těle, kde se vytvořila trombóza. Často v dolních končetinách. Úlomek krevní sraženiny čili embol putuje z pravé srdeční komory do plicního řečiště a zde zacpe průtok. Riziko trombózy se zvyšuje například ve vyšším věku, při hormonální antikoncepci, v těhotenství, u nositelů leidenské mutace nebo i při nehybnosti nohou za dlouhého letu.

Při akutním průběhu dojde k přetížení pravé poloviny srdce, která selže a postižený zpravidla zemře. K tomu dochází při rychlém uzávěru velké části plicního oběhu. Plicní řečiště se může ucpat jen z větší části, pak se oznamuje bolestí na hrudi, mezi lopatkami, suchým kašlem a dušností, a to i v klidu. Tento stav se podobá infarktu myokardu. Řečiště se stává neprůchodným také postupným ucpáváním emboly. Ze začátku nepozorujeme žádné obtíže, později se objeví dušnost při námaze a selhávání pravé poloviny srdce.

Po embolii někdy dochází k odumření části plíce, infekci nebo zápalu plic.

Při podezření na sraženinu spěchejte k lékaři

Pokud máte podezření na plicní embolii, neprodleně navštivte lékaře. V akutních případech volejte záchrannou službu. Tento stav se léčí protisrážlivými léky, zpravidla Heparinem. Jestliže sraženina přímo ohrožuje život pacienta, může být rozpuštěna trombolýzou.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00

CLOSE
CLOSE