Prevence infekcí močových cest
Infekce močových cest jsou nepříjemné a navíc se rády vrací. Zkuste na ně vyzrát prevencí. Přečtěte si, co můžete udělat, abyste se infekci vyhnuli.
Prevence infekcí močových cest spočívá hlavně ve správné hygieně a dostatku tekutin
Infekce močových cest jsou dnes velmi častým onemocněním. Postihují více ženy než muže, protože močová trubice žen je kratší, a tak se v ní snáze usadí bakterie. Ve spoustě případů má nemoc navíc tendenci se vracet. Pokud už propukne, je nutná léčba antibiotiky. Prevence vám ale může pomoci, aby vás infekce vůbec nepotkala.
Pitný režim je základ
Dostatečný příjem tekutin je v prevenci infekcí močových cest stěžejní. Nemoc totiž nejčastěji způsobuje bakterie Escherichia coli, která žije v našem trávicím traktu. Za normálních okolností je prospěšná, protože hubí jiné nebezpečné bakterie. Jakmile se však dostane do močového ústrojí, způsobí problém. A pokud málo pijeme, má bakterie tendenci se množit. Za den byste proto měli vypít aspoň 2,5 l tekutin, abyste močové cesty dostatečně propláchli. Nejlepší je voda nebo bylinkové čaje.
S pitným režimem souvisí i pravidelné vyprazdňování močového měchýře. Nezadržujte moč příliš dlouho, ale raději běžte na záchod hned, jak pocítíte nutkání. Bakterie v měchýři pak nebudou mít takovou šanci se množit.
Dodržujte správná pravidla hygieny
Bakterie Escherichia coli se do močového ústrojí dostane často z konečníku. Proto je důležité, abyste se po použití toalety utírali vždy směrem zepředu dozadu a zabránili tak přenosu bakterií. To platí ještě více pro ženy, jejichž močová trubice a konečník jsou velmi blízko u sebe.
Ženy by také měly při sprchování používat místo klasických mýdel gely určené pro intimní hygienu. Ty totiž nenarušují poševní mikroflóru, a tak snižují riziko vzniku infekce.
Spoustu žen trápí problémy s močením po pohlavním styku. Proto se doporučuje vymočit se před sexem i po něm, protože moč zdravého člověka je sterilní. Zároveň není vhodné používat kondomy a lubrikační gely, které mohou vznik infekce podporovat. Kondom byste ale měli užívat vždy při rizikových technikách pohlavního styku, např. při análním sexu.
Držte se v teple
Prochladnutí samo o sobě nebývá příčinou infekce močových cest. Způsobí ale oslabení organismu, což dává bakteriím větší šanci se množit. Snažte se tedy, hlavně v zimních měsících, dostatečně oblékat a neprochladnout. V létě zase nezůstávejte příliš dlouho v mokrých plavkách, i to může vznik infekce podpořit.
Pomoci mohou brusinky i laktobacily
Brusinky jsou vhodnou doplňkovou prevencí infekcí močových cest. Obsahují totiž látky, které brání bakteriím, aby se přichytily na stěnu močové trubice. Extrakt z brusinek najdete ve spoustě volně prodejných přípravků z lékárny, ale dopřát si je můžete i v podobě džusu nebo jen jako sušené plody.
Dalším dobrým preventivním opatřením je pak užívání laktobacilů. Močová trubice je totiž umístěna blízko konečníku a u žen i v blízkosti poševního otvoru. Pokud tedy dojde (např. vlivem oslabené imunity) k narušení střevní nebo vaginální mikroflóry, může snáze vzniknout i infekce močových cest. Laktobacily však dokážou dát nerovnováhu do pořádku. Potlačí škodlivé mikroby a mikroflóru zase obnoví. Dostupné jsou ve formě kapslí, tablet i vaginálních čípků. Kromě těchto preparátů je ale můžete dobře doplnit také ze zakysaných mléčných výrobků.
Když prevence nezabírá, musí pomoci lékař
Pokud vás infekce močových cest trápí opakovaně a žádná preventivní opatření nezabírají, pak budete muset s lékařem probrat další možnosti, jak problémům předcházet. Může vám být doporučena imunoterapie. Při ní dochází ke zvýšení produkce imunoglobulinů ze skupiny IgA, které brání bakteriím, aby se zachytily v močových cestách a způsobily infekci. Cílem imunoterapie je tedy obecně zvýšit obranyschopnost dolních močových cest.