Navigace
EN

Střevní chřipka

Střevní chřipka vám může dát pořádně zabrat. Pokud ale dodržíte několik opatření, zbavíte se jí docela rychle i svépomocí.


Střevní chřipka je nepříjemná, ale odeznívá rychle

Střevní chřipka umí pěkně znepříjemnit život. To nejspíš už někdy poznal skoro každý z nás. Naštěstí je ale jednou z nemocí, které netrvají příliš dlouho. Většinou ji zvládnete vyléčit sami, bez pomoci lékaře. Důležité je dodržet dietu, hodně odpočívat a nezapomínat na dostatek tekutin.

Co stojí za střevní chřipkou?

Střevní chřipka (odborně gastroenteritida) je akutní zánět žaludku a střev. Pokud jsou jejím původcem viry, šíří se nemoc mezi lidmi velmi rychle, protože k nakažení stačí jen malé množství virových částic. Takovou střevní chřipku tedy nejčastěji chytnete při kontaktu s již nemocným člověkem. Udává se, že virus dokáže přežít na rukou až čtyři hodiny, na pevných plochách pak dokonce i týden. Nejlépe se tedy nemoci ubráníte, když si budete pořádně mýt ruce teplou vodou a mýdlem. To se vyplatí hlavně po cestování hromadnou dopravou. Střevní chřipku mohou ale zapříčinit i bakterie. Ty pak způsobují například salmonelózu.

Čím se střevní chřipka projevuje

První příznaky střevní chřipky se občas objeví už po několika hodinách od nakažení, v jiných případech se nemoc projeví třeba po 3 až 5 dnech. Typickými projevy jsou opakující se průjmy, zvracení, celková nevolnost a bolesti břicha. Někdy se přidávají také příznaky klasické chřipky, jako je teplota, bolest hlavy a kloubů.

Jak střevní chřipku porazit

První pomocí je vždy dieta. Proto jakmile se objeví první obtíže, několik hodin vůbec nejezte. Nezapomínejte ale pít, protože kvůli průjmu a zvracení přichází tělo o spoustu tekutin, takže je musíte znovu doplnit. Nejlepšími nápoji jsou černý čaj nebo minerálka, které ale upíjejte po doušcích, rozhodně ne ve velkém množství najednou. Pomoci vám může také cola. Obsahuje totiž směs látek a koření, které pomáhají zklidnit žaludek. Ale i tu byste měli užívat pomalu, nejlépe po lžičkách. Je také dobré nápoj předem hodně zamíchat a zbavit tak bublinek, které by vás naopak mohly nepříjemně dráždit. Pokud střevní chřipka postihne děti, je někdy těžké dostat do nich tekutiny. O to víc jim však hrozí dehydratace. V tu chvíli vám pomohou rehydratační roztoky, které můžete koupit bez předpisu v lékárně.

Jakmile začnou zažívací obtíže ustupovat, můžete pomalu začít trochu jíst. První volba jsou piškoty a suchary. Pokud chcete zkusit pečivo, raději sáhněte po tom starším než čerstvém. Vyhnete se tak nadýmání. Postupně pak můžete přidat suchou rýži, brambory, banány a kuřecí maso. I po úplném odeznění potíží se ale ještě chvíli vyhýbejte mléčným výrobkům a tučným jídlům.

Pokud poctivě dodržíte všechna opatření, zbavíte se střevní chřipky většinou do týdne, ale ještě několik dalších dní můžete být unavení. Proto se zkuste ještě šetřit, aby se vaše tělo úplně zotavilo.

Léčbu podpoří bylinky i probiotika

Do boje proti střevní chřipce můžete zapojit i bylinky. Ty vám pomohou zklidnit rozbouřený žaludek. Funguje například b>heřmánek, máta peprná, meduňka nebo ostružinové listí, ze kterých si připravíte čaj.

Po odeznění nejvýraznějších potíží je dobré začít užívat probiotika. Jedná se o živé organismy, které osidlují střevní mikroflóru. Ta se právě při střevní chřipce poškodí, a tak je důležité ji obnovit. Střevní mikroflóra totiž přispívá nejen ke správnému zažívání, ale ovlivňuje také celkovou imunitu organismu.

Před čím se mít na pozoru a kdy už navštívit lékaře

I když si se střevní chřipkou většinou poradíte sami, není dobré ji podceňovat. Největším nebezpečím, které při ní hrozí, je dehydratace. Pokud tedy nezvládáte dostatečně pít, je lepší navštívit lékaře, který vám poradí. Pomoc vyhledejte také tehdy, když zvracení a průjem ani po několika dnech neustupují nebo když jsou ve stolici stopy krve. Pozor dejte i na horečku, která je vyšší než 38,5 °C. Kvůli opakovaným průjmům a zvracení se navíc z těla dostává příliš velké množství minerálů, což může způsobit takzvaný minerální rozvrat. Projevit se může různě. Při nedostatku hořčíku se dostaví svalové křeče, pokud vám chybí draslík, může to zase způsobit poruchy srdečního rytmu. Každopádně jestli máte podezření, že i u vás rozvrat minerálů nastal, určitě se vydejte k lékaři.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Provozní doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00