Skutečný lékař Navigace
EN

Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní ohrožuje život. Příznakem onemocnění je prudká bolest břicha v nadbřišku. Skutečný lékař poskytne první pomoc i dlouhodobou léčbu.


Zánět slinivky břišní je smrtelně nebezpečný stav

Slinivka břišní čili pankreas leží v břiše. Vytváří a dávkuje hormony, například inzulín, a také šťávu bohatou na trávicí enzymy. Tu žláza dodává do tenkého střeva. Těsně před vstupem do střeva se trávicí šťáva promíchá se žlučí, která enzymy aktivuje. Jestliže však nesprávně odtéká, může dojít k zánětu slinivky břišní, odborně pankreatitidě.

Pankreatitida se netýká jen alkoholiků

Zánět slinivky začíná prudkou bolestí břicha v oblasti nadbřišku, která se šíří v pásu do boků. Břišní stěna ztuhne a postižený začíná zvracet. Střeva se přestanou – alespoň na chvíli – pohybovat a rozvine se tzv. neurogenní paralytické ileus. V těžších případech dojde na šokový stav, kdy se kvůli zánětu zvýší propustnost cév a krevní tekutina proniká do okolí slinivky a do břišní dutiny. Sníží se krevní tlak, zrychlí srdeční činnost a dýchání. Postižený zbledne, nemůže močit, dochází k poruchám vědomí a nakonec selže krevní oběh. Pokud pacient záchvat přežije a dojde k opakování, orgán postupně přestává fungovat.

Za nejčastější příčinu onemocnění lékaři pokládají žlučové kameny, které ucpou společný vývod do tenkého střeva. Žlučí aktivované enzymy se vrací zpět do slinivky, kterou začne trávit. Záchvat může vyvolat i nadměrné množství vypitého alkoholu, úraz břicha, žaludeční vředy, některé léky a vyšetření ERCP či vysoká hladina tuku nebo vápníku v krvi.

Postižený potřebuje okamžitou hospitalizaci

Pokud zaznamenáte výše popsané příznaky, neprodleně vyhledejte lékaře. Ten zjistí diagnózu odběrem krve, ultrazvukem břicha nebo CT vyšetřením. Pokud se potvrdí podezření na zánět slinivky, pacienta hospitalizuje.
Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Ordinační doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00

CLOSE
CLOSE